Auto-Strefa

Honda Club Wałbrzych

Klub fanów Hondy z Wałbrzycha i okolic




Teraz jest N, 28 kwi 2024; 09:11:17

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: D14 modyfikacje
PostNapisane: Śr, 01 lut 2012; 10:01:05 
Offline
Uzytkownik zweryfikowany

Dołączył(a): So, 15 paź 2011; 10:49:40
Posty: 79
Imię: Bartosz
Honda:: Civic VI
Witam Was. Niedługo wiosna więc czas zająć się furaczem aby co mocniejszego d14 w WCH nie było :)
Umiejętności są sprzęt też tylko wiedzy brak i nie chce uczyć się na błędach
Mam pytanie co najlepiej zastąpić katalizatorem?
Strumienica? a może zwykła rurka przelotowa tylko ile Fi
Przymierzam się do odetkania całego wydechu
Zaczynam od zamontowania kolektora wydechowego 4-2-1 ale później jaka średnica? Środkowy mam już przelotowy w piwnicy, ostatni to jakiś tam ala mugen, spoon coś już się trafi.
Słyszałem że w którymś miejscu najlepiej zmniejszyć srednice wydechu dla lepszego doprężenia spalin. Co do dolotu to zamiast tego wężyka z dolotu do silnika chciałbym założyć tam taki filterek mały pamiętam miałem kiedyś identyczny montowany na przewodzie w swojej WSK 125 :), zna ktoś sklep/aukcje będę wdzięczny . Poźniej zabiorę się za dolot powietrza krótki i uzupełnię temat.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: D14 modyfikacje
PostNapisane: Śr, 01 lut 2012; 11:11:37 
Offline
Uzytkownik zweryfikowany
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt, 13 maja 2011; 12:15:05
Posty: 1943
Lokalizacja: Strzegom
Imię: Marcin
Honda:: EG8 / S3 8L
Chyba o to Ci chodziło.
http://allegro.pl/simota-filtr-odmy-na- ... 30176.html

Co do wydechu sam teraz tworze i u mnie się to skonczy albo strumiennic albo sportowym katalizatorem.
Pokaż ten środkowy przelotowy :P


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: D14 modyfikacje
PostNapisane: Śr, 01 lut 2012; 12:18:19 
Offline
Uzytkownik zweryfikowany

Dołączył(a): So, 15 paź 2011; 10:49:40
Posty: 79
Imię: Bartosz
Honda:: Civic VI
tłumik środkowy to taki(http://iv.pl/images/29310867527434425063.jpg) tylko troszke brudny dostałem go za darmo nawet mu się dokładnie nie przyglądałem bo brakuje mi innych części jest to zwijana blacha.

Ten filterek to tak o to mi chodziło dziekuje.
EDIT.
Moje zdanie jest takie że strumienica nic Ci nie da. Poczytałem dużo lektur na ten temat i oglądałem wykresy z hamowni albo rezonator albo zwykła przelotowa rurka będą bardziej wydajne niż strumienica. Nie chce mi się szukać tego wszystkiego i udowadniać.

tutaj mała lektura na temat wydechu
Kod:
Istotne parametry układu wydechowego to:
średnica wewnętrzna rur
długość rur
pojemność całego układu wydechowego

Średnica wewnętrzna rur

Dla uzyskania maksymalnej mocy pole przekroju pojedynczej rury wydechowej jednego cylindra, powinno być równe polu powierzchni szczeliny zaworowej zaworu ssącego lub zaworów ssących ( jeżeli są dwa lub więcej ) przy ich maksymalnym otwarciu. Obliczona w ten sposób średnica wewnętrzna rury, najczęściej nie występuje w przyrodzie jako gotowa średnica rury handlowej. Z tego powodu niemal wszystkie prawdziwie wyczynowe układy wydechowe muszą być budowane z rur o średnicach robionych na zamówienie. Czasami są to rury ze szwem, czyli zwijane z blachy i spawane, lecz najczęściej rury przeciągane na potrzebny wymiar na tzw. przeciągarce.

Wzór na optymalną średnicę pojedynczej rury wydechowej jednego cylindra

D=2*(i*((H-(R-r))^2+(R-r)^2)^0,5*(R+r))^0,5 ( mm )

gdzie

D = średnica wewnętrzna rury w mm
R = promień zewnętrznej przylgni zaworowej w gnieździe ssącym w mm
r = promień wewnętrznej przylgni zaworowej zaworu ssącego w mm
H = maksymalny wznios zaworu w mm
i = ilość zaworów ssących w cylindrze

Obliczona w w/w sposób średnica rury, jest optymalna zarówno do układów działających falowo/dynamicznie jak również dla układów wydechowych działających wyłącznie dynamicznie.


Długość rur wydechowych

Dla określonych czasów wałka rozrządu, o obrotach silnikach, przy których wystąpi działanie falowe wydechu, decyduje długość rur wydechowych.

Przyjmijmy dla przykładu, że czasy rozrządu w naszym silniku, to 40/80 80/40. Wałek taki ma długość 40+80+180=300 stopni. Do obliczeń potrzebny nam jest kąt zawarty pomiędzy początkiem otwarcia wydechu, a początkiem otwarcia ssania - mierzony na wale korbowy, a nie na wałkach rozrządu ( na wałkach będzie bowiem dwa razy mniejszy ). W przypadku, gdy krzywka ssąca i krzywka wydechowa będą identyczne, będzie to po prostu kąt między osiami krzywek i w naszym przypadku będzie wynosił 80-40+180=220 stopni.

Załóżmy teoretycznie, że naszym zamiarem jest aby ów wydech zaczął działać falowo od 4000 obr/min. Cztery tysiące obrotów na minutę, to 4000/60=66,66 obrotów na sekundę, a ponieważ jeden obrót ma 360 stopni, to jednocześnie 66,66*360=24000 stopni/sek. Jeżeli w ciągu jednej sekundy nasz wał wykorbiony pokonuje kąt 24000 stopni, to na pokonanie kąta 220 stopni, potrzebuje 220/24000=0,00917 sek.

Fala w wydechu porusza się ze średnią prędkością 510 m/sek, zatem w czasie 0,00917 sek. przebędzie drogę 510*0,00917=4,6767 m, czyli 467,67 cm. Ponieważ jest to droga od gniazda wydechowego do końca rury i z powrotem, długość rury musi wynosić połowę tej wartości, czyli 467,67/2=233,84 cm.
Obliczyliśmy właśnie długość potrzebnej nam rury wydechowej dla wałka 300 stopni z kątem między osiami 220 stopni dla początku działania falowego wydechu od 4000 obr/min i dla tzw. pierwszego odbicia, tzn. leci raz do końca, raz się odbija zmieniając znak i raz wraca. Co prawda impuls podciśnienia z pierwszego odbicia jest największy, jednak wykonanie kolektora wydechowego z rurami o długości 233,84 cm byłoby trochę skomplikowane, jeżeli nie niemożliwe. Dlatego też powszechnie i praktycznie układ oblicza się dla drugiego odbicia, a wtedy potrzebna nam rura musi mieć połowę obliczonej pierwej długości, czyli 233,84/2=116,92 cm. Po odliczeniu długości kanału wydechowego w głowicy, ( zakładając, że ma on akurat długość 16,92 cm ), potrzebna nam rura przykręcana do głowicy, będzie musiała mieć długość 1 m.

Długość rury dla drugiego odbicia fali, obliczamy ze wzoru:

L=K/n*2125 ( cm )

A ponieważ nie zawsze długość rur obliczamy dla 2 obicia, poniżej wzór na długość rury dla dowolnego ( x ) odbicia fali:

L=K*4250/(n*x) ( cm )

gdzie

L = długość pojedynczej rury w cm ( mierzona od gniazda zaworu )
K = kąt między osiami krzywek ( mierzony na wale korbowym )
n = obroty początku działania falowego wydechux = odbicie fali

Kod:
Pojemność całego układu wydechowego ma bardzo duże znaczenie, ponieważ potęguje działanie rur. Podobnie jak w instrumentach muzycznych pudła rezonansowe potęgują działanie strun i podobnie jak w instrumentach muzycznych, duża pojemność wzmacnia niskie częstotliwości, a mała pojemność wysokie.

Dla jednocylindrowego silnika, pojemność całego układu wydechowego powinna być równa pojemności rury o wyliczonej średnicy i wyliczonej długości dla pierwszego odbicia fali. Oczywiście, jeżeli silnik jest wielocylindrowy, to pojemność całkowita układu wydechowego powinna być równa sumie pojemności rur wydechowych o wyliczonej średnicy i długościach rur wyliczonych dla pierwszego odbicia fali. Jednak najczęściej rury kolektora wyliczamy dla drugiego lub trzeciego odbicia fali i wtedy brakującą pojemność zawieramy w puszcze pojemnościowej lub w rurze zbiorczej i tłumikach komorowych. W przypadku stosowania tłumików absorpcyjnych ( wypełnionych specjalną wełną ), należy do wyliczonej pojemności całego układu dodać pojemność traconą na w/w wełnę.

Na pojemność całkowitą układu wydechowego silnika wyczynowego składa się pojemność rur ( od zaworów wydechowych ) oraz pojemność puszki rezonansowej lub rury zbiorczej.
Na pojemność całkowitą układu wydechowego do dupowozu składa się pojemność rur kolektora wydechowego ( od zaworów wydechowych ), pojemność rury zbiorczej oraz tłumików.

Wzór na pojemność całego układu wydechowego, od gniazd wydechowych do końca układu:

V=K*13351,77*(D/2)^2*C/n cm3

gdzie

V = całkowita pojemność układu w cm3
C = ilość cylindrów
K = kąt między osiami krzywek
D = obliczona średnica rury w cm !!!
n = obroty początku działania falowego wydechu

Jeżeli obliczamy i konstruujemy układ wydechowy do silnika wyczynowego lub sportowego ( posiadającego odpowiednio długie czasy rozrządu ), to pojemność całego układu wydechowego obliczamy dla n równego żądanym obrotom początku działania falowego wydechu.

Jeżeli zaś obliczamy i konstruujemy układ wydechowy do dupowozu, to pojemność całego układu wydechowego obliczamy dla n=1500. Robimy tak dlatego, że czasy rozrządu w dupowozie są bardzo krótkie wiec uniemożliwiają działanie falowe i układ będzie działał wyłącznie dynamicznie. Obliczenie pojemności dla n=1500 bardzo korzystnie wpłynie na elastyczność dupowozowego silnika.

Średnica wylotu spalin do atmosfery

Zdławienie na wylocie układu wydechowego lub puszki pojemnościowej potrzebne jest, aby stwarzać odpowiednie przeciwciśnienie umożliwiające działanie pojemności układu na podobieństwo sprężyny o potrzebnej twardości. Przeciwciśnienie ma również zapobiegać wylatywaniu do rury wydechowej ładunku świeżej mieszanki, który w trakcie współotwarcia zaworów został zassany do cylindra po czym za spalinami wyssany do rury wydechowej.

W silnikach wyczynowych przekrój wylotu spalin do atmosfery jest obliczany w zależności od kąta zamknięcia zaworu wydechowego. W silnikach niewysilonych powinien być równy najwęższemu przekrojowi w układzie ssącym.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: D14 modyfikacje
PostNapisane: Śr, 01 lut 2012; 01:27:34 
Offline
Uzytkownik zweryfikowany
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt, 13 maja 2011; 12:15:05
Posty: 1943
Lokalizacja: Strzegom
Imię: Marcin
Honda:: EG8 / S3 8L
Mi chodzi tylko o wstawienie 4-2-1, wycięcie KAT, wstawienie czegos na zastepstwo. Nie chce halasować ani nie wiadomo jak poprawiać osiągów :)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: D14 modyfikacje
PostNapisane: Śr, 01 lut 2012; 02:08:41 
Offline
Administrator techniczny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So, 13 gru 2008; 05:22:47
Posty: 460
Lokalizacja: Wałbrzych/Wrocław
Imię: Paweł
Honda:: Była Civic EG8 D15xx
NouT napisał(a):

Pytanie z ciekawości: dlaczego zakładacie filtr odmy zamiast rurki? Przecież to nie działa wtedy tak samo (brak podciśnienia) i zastanawiam się co to ma dać.

_________________
Moja Ex Honda | Mój Blog | MotionSystems.eu


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: D14 modyfikacje
PostNapisane: Śr, 01 lut 2012; 04:14:16 
Offline
Uzytkownik zweryfikowany
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt, 13 maja 2011; 12:15:05
Posty: 1943
Lokalizacja: Strzegom
Imię: Marcin
Honda:: EG8 / S3 8L
Maxoff napisał(a):
NouT napisał(a):

Pytanie z ciekawości: dlaczego zakładacie filtr odmy zamiast rurki? Przecież to nie działa wtedy tak samo (brak podciśnienia) i zastanawiam się co to ma dać.


Ja mam rurkę, ponieważ tak mam w orginale :)
Jemu odpowiedziałem bo chciał wiedzieć gdzie to dostać :)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: D14 modyfikacje
PostNapisane: Śr, 01 lut 2012; 04:48:05 
Online
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr, 21 sty 2009; 07:07:24
Posty: 5680
Lokalizacja: Wałbrzych / Stary Zdrój
Imię: Grzegorz
Honda:: Accord CS12
Inne pytanie z ciekawości, po co robić dolot i wydech ,który zasili silnik w wieksza dawke tlenu skoro nie daje sie większej ilości paliwa?

_________________
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zbieraj punkty a 24 wymień na rower.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: D14 modyfikacje
PostNapisane: Śr, 01 lut 2012; 05:27:15 
Offline
Administrator techniczny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So, 13 gru 2008; 05:22:47
Posty: 460
Lokalizacja: Wałbrzych/Wrocław
Imię: Paweł
Honda:: Była Civic EG8 D15xx
Przy nie pełnym obciążeniu komp to zrekompensuje na podstawie danych z sondy, przy pełnym będzie gorzej. Czytałem też gdzieś ostatnio, że mapy w Hondach są dosyć bezpieczne i niewykluczone, że trochę przelewają. To co można by spróbować zrobić to także przy czymś takim przyspieszyć minimalnie zapłon przesuwając aparat zapłonowy (tylko trzeba uważać na spalanie stukowe), powinno to zrekompensować mniejszą dawkę. Czy tak będzie, nie mam pojęcia, trzeba by sprawdzić na różnych ustawieniach i porównać czasy.

_________________
Moja Ex Honda | Mój Blog | MotionSystems.eu


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: D14 modyfikacje
PostNapisane: So, 04 lut 2012; 05:49:51 
Offline
Uzytkownik zweryfikowany

Dołączył(a): So, 15 paź 2011; 10:49:40
Posty: 79
Imię: Bartosz
Honda:: Civic VI
Muzyk-Grzes napisał(a):
Inne pytanie z ciekawości, po co robić dolot i wydech ,który zasili silnik w wiekszą dawkę tlenu skoro nie daje się większej ilości paliwa?

Tak masz rację ale jeśli mówimy o modach poważnych ale z drugiej strony mody poważne na 1.4 90km? Też tak mało ciekawie to wygląda.
Tak jak Nout napisał chodzi właśnie o niewielkie poprawienie osiągów szczególnie w niskich prędkościach obrotowych.
Co to tej odmy to już się pogubiłem spotkałem się z opiniami za i przeciw filtrowi czy rurce z dolotu i teraz nie wiem już sam. Mógł byś mi wytłumaczyć trochę na temat tego podciśnienia i tej rurki z dolotu jak to działa tak ogólnie

Tutaj mam wykresy ze strony supersprint.com
odnośnie silnik D14 z zastosowaniem układu wydechu z części "OEM"
OEM
Claimed data:
Horsepower 90 Hp at 6400 rev/min
Torque 117 Nm at 5000 rev/min
Actual data:
Horsepower 97.9 Hp at 6250 rev/min
Torque 118.5 Nm at 4960 rev/min

a tu z zastowowaniem części układu wydechu z części supersprinta
Supersprint
- Manifold 921701
- No Kat. 921712
- Rear exhaust 921506
Actual data:
Horsepower 108.8 Hp at 6400 rev/min
Torque 127.6 Nm at 4850 rev/min

te wykresy są dla:
- kolektora 4-2-1 (http://www.supersprint.com/en/prod-c-70 ... steel.aspx)
- "katalizatora" (http://www.supersprint.com/en/prod-c-70 ... s_kat.aspx)
-i tylnego wydechu (http://www.supersprint.com/en/prod-c-70 ... oo_76.aspx)

Jednak dalej brak tutaj dolotu to tylko sam wydech


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: D14 modyfikacje
PostNapisane: So, 04 lut 2012; 07:18:55 
Offline
Klubowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N, 21 wrz 2008; 09:53:55
Posty: 975
Lokalizacja: Wałbrzych
Imię: Andrzej
Honda:: EK4 B16A2
Na zrobieniu calego wydechu od kolektora po tylny napewno zyskasz mocy i bedzie to odczuwalne .
Kolektor 421 , w miejsce kata tłumik rezonacyjny jakis AWG rurowy , rure srodkowa bym zostawił zeby nie rozprężyć a koncowy co tam bedziesz chciał .
Jeśli chodzi o dolot to wymień ssący na np.z Z6. A montowanie dolotów i stożka to tylko jak bedzie zasysal zimne powietrze w innym przypadku jest gorzej jak na seri .
Filtr na odme to po to żeby TEORETYCZNIE zminimalizować pobór ciepłego powietrza ;)

_________________
Obrazek

Obrazek
Jada chłopaki w japońcach , nikt ich nie dogoni bo kręcą do końca....


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 70 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Wordpress theme made by Sorel for Vladinho
phpBB3 theme made by Shadow_One, Wedytowane przez Free dla HondaClub
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL