Auto-Strefa

Honda Club Wałbrzych

Klub fanów Hondy z Wałbrzycha i okolic




Teraz jest Cz, 28 mar 2024; 06:49:24

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Projekt turbo - idzie wiosna, czas zacząć coś robić
PostNapisane: Pn, 25 mar 2013; 08:16:20 
Offline
Administrator techniczny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So, 13 gru 2008; 05:22:47
Posty: 460
Lokalizacja: Wałbrzych/Wrocław
Imię: Paweł
Honda:: Była Civic EG8 D15xx
Przymierzam się do kolejnego projektu uturbienia benzyniaka, tym razem nie jest to Honda z OBD1 więc tak miło nie będzie. Zanim napiszę jaki to samochód, to ogólnie opiszę rzeczy które chodzą mi po głowie i może ktoś z Was będzie miał pomysł jak to rozwiązać.

1. Pierwsza sprawa to sterowanie

Tutaj jest linka możliwości:
  • Wymiana kompa na taki który można łatwiej programować i do tego zakup kabla.[/size]

    Dla przykładu, niby taki komputer od Evo czy Subaru można programować za pomocą EcuFlash i OpenPort, jednak poza kompem trzeba doliczyć koszt kabla a to trochę kosztuje:
    http://www.tactrix.com/index.php?option ... &Itemid=58

    Poza tym dochodzi jeszcze kwestia immobilizera. Czy ktoś z Was używał albo zna kogoś kto używał kabli OpenECU np. w Imprezie?

  • Użycie kompa z Hondy jako drugiego kompa. Główne ECU sobie żyje i coś tam robi natomiast sterowaniem zapłonem i dawkami paliwa zajmuje się ECU Hondy P28.

    Pomyślicie może, że to lekko szalony pomysł ale wbrew pozorom nie jest to takie głupie. Programowanie P28 jest opanowane i tutaj nie ma wielu niespodzianek. Minus tego jest taki, że Honda jest prosta w konstrukcji a docelowy samochód ma bezrodzielaczowy zapłon, MAF zamiast MAP i trudno powiedzieć jaki system informowania o pozycji wału ma - to muszę znaleźć. Tak więc samo ecu od Hondy nie da rady, trzeba by coś dorabiać.

  • Użycie świnek takich jak EcuMaster DET2/DET3, SMT6, SMT8 czy AEM.

    Jest też jeszcze kilka innych. Z plusów to jest to często używane do strojenia wozów, nie rusza głównego komputera a jedynie przejmuje za niego część obowiązków. Jest łatwo programowalne przez USB, soft jest w komplecie oraz ma masę wejść. Do tego jeśli zrobi się to z jednym samochodem to automatycznie ma się już jakąś wiedzę aby próbować z innym i nie jestem wtedy ograniczony tylko do Hondy OBD1.

    Z mniej przyjemnych rzeczy to ceny. Najbardziej przystępny jest EcuMaster DET2 i DET3, zresztą to wygląda na polską produkcję, DET3 kosztuje jakieś 650zł, więc nie jest tragicznie. DET2 to raczej starsze rozwiązanie, na oku mam DET3 szczególnie, że ma zaimplementowaną funkcję Fuel Implant - czyli sam steruje wtryskami bez kompa :-)
    DET3 załatwia także konwersję MAF na MAP oraz radzi sobie z różnymi tarczami używanymi przy ustalaniu pozycji wała. Wygląda na to, że radzi sobie także z wyprzedzaniem zapłony, ale to muszę jeszcze wyszukać (może ktoś gdzieś widział coś o tym w dokumentacji?). Jak już wspomniałem o dokumentacji to też jest całkiem fajna.

    Dobra, koniec reklam. Jest minus, na razie widzę jeden. Ogólnie są dwa wyjścia wtrysków i podłączenia są albo wtryski parami pod wyjście albo wszystkie (4 wtryski w tym przypadku) do jednego wyjścia. Więcej o tym w tym dokumencie.

    I to jest coś co mi się nie za bardzo podoba. Skoro fabryczny komputer (np. Hondy) ma 4 niezależne linie to jest duża szansa, że steruje wtryskami niezależnie (chociaż pewien nie jestem, muszę to sprawdzić jakoś). Czy ktoś wie jak to jest w innych samochodach? Czy wtryski są zmostkowane? No bo jeśli nie są to wtedy lejemy paliwo do kolektora gdy zawory są zamknięte. Na moje oko zwiększa to zużycie paliwa i do tego dawki nie są specjalnie precyzyjne. Co o tym sądzicie?

  • Użycie innego tunerskiego kompa np. EcuMaster Engine Management Unit.

    Tutaj cena to raczej nie ten budżet i zostają problemy z innym osprzętem który jest zależy od oryginalnego kompa, np. immobilizer, obrotomierz, itd.

2. Przejście z MAF na MAP.

Czy ktoś z Was to robił albo słyszał o kimś kto robił? Jedni mówią, że to nic trudnego, EcuMaster DET3 większość roboty odwala sam, ale z drugiej strony podobno są problemy na wolnych obrotach i trzeba trochę korygować szczególnie w zależności od temperatury. Niby DET3 to potrafi, ale nigdy tego nie robiłem i dlatego mam obawy.

3. Kolejna sprawa to kolektor wydechowy.

Nie wiem czy znajdę coś pasującego plug-and-play do turbo sprężarki. Czy jest ktoś kto czuje się na siła aby wyspawać "przejściówkę" czy nawet częściowo kolektor gdyby trzeba było to lekko zmodyfikować? To samo dotyczy downpipe, tutaj na pewno trzeba będzie coś wyspawać bo nic nie będzie pasowało od razu.

4. Miejsca na turbinę jest mało, gdyż ma zostać klima i wspomaganie.

Nie wiem czy nie trzeba będzie wymienić wentylatora na "slim". Czy widział ktoś w sprzedaży wentylatory slim?

5. Wskaźniki czyli choinka w słupku.

W teorii mile widziany byłby wskaźnik doładowania i temperatury oleju. Do tego przydałby się wskaźnik temperatury spalin. Jak popatrzycie na allegro to ten wskaźniki kosztują i to wcale nie mało. Z drugiej strony sama część pomiarowa nie jest skompilowana w zbudowaniu, nawet czujnik temperatury spalin, pozostaje tylko prezentowanie danych (czyli wyświetlacz). Zastanawiałem się czy czegoś takiego nie zbudować, ale może gdzieś widzieliście coś gotowego? Jest niby Uniwersalny Komputer Pokładowy ale do tego się nie nadaje.


Na razie tyle. Jeszcze jedno, przy Czadzie parę osób pytało ile takiego coś kosztuje. Wstępnie zrobiłem kosztorys części, brałem to co się trafiło na allegro, niekoniecznie szukałem najtańszych ale też nie brałem najdroższych. Wychodzi tak:

Kod:
EcuMaster DET3                      630
Turbina                             450
Kolektor wydechowy (lub przerobka)  250
Downpipe                            200
Intercooler                         300
Rury intercoolera i kolanka         200
Podkładka pod filtr oleju           90
Rury olejowe                        200
Dziura w misce olejowej             100
Rury do chłodzenia turbiny cieczą   200
Jakiś stożek                        100
Wskaźnik doładowania                160
Wskaźnik temperatury oleju          160
Blowoff                             250

RAZEM: 3290

_________________
Moja Ex Honda | Mój Blog | MotionSystems.eu


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Projekt turbo - idzie wiosna, czas zacząć coś robić
PostNapisane: Pn, 25 mar 2013; 08:26:54 
Online
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr, 21 sty 2009; 07:07:24
Posty: 5680
Lokalizacja: Wałbrzych / Stary Zdrój
Imię: Grzegorz
Honda:: Accord CS12
UKP to nie wskaźnik pod turbo a raczej czytnik spalania. No i nadal nie wiem co to ma być za auto?

_________________
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zbieraj punkty a 24 wymień na rower.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Projekt turbo - idzie wiosna, czas zacząć coś robić
PostNapisane: Pn, 25 mar 2013; 08:34:40 
Offline
Administrator techniczny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So, 13 gru 2008; 05:22:47
Posty: 460
Lokalizacja: Wałbrzych/Wrocław
Imię: Paweł
Honda:: Była Civic EG8 D15xx
Muzyk-Grzes napisał(a):
UKP to nie wskaźnik pod turbo a raczej czytnik spalania.

Dlatego napisałem, że się nie nadaje out of the box. Trzeba by mu wymienić soft, co w teorii jest do zrobienia, wtedy warstwę sprzętową i obudowę ma się zrobioną.

Muzyk-Grzes napisał(a):
No i nadal nie wiem co to ma być za auto?

Tak od razu chciałbyś wiedzieć ;)

Dla osób które uważają, że to trudne to tutaj taki poglądowy filmik:


A tutaj w Hondzie:

_________________
Moja Ex Honda | Mój Blog | MotionSystems.eu


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Projekt turbo - idzie wiosna, czas zacząć coś robić
PostNapisane: Pn, 25 mar 2013; 09:21:51 
Offline
Klubowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So, 03 lis 2012; 05:48:22
Posty: 2584
Lokalizacja: Wałbrzych / P. góra
Imię: Grupa krwi 5W40
Honda:: EJ9 GAZOLOT ,FN2
Nie robiłem takich cyrków ,ale ten Ecumasrter ma wejście IAT więc problemy z korekcją wydaje mi się że były z powodu złej kalibracji MAF lub IAT , bo wskazanie z przepływki (analogowej) nie jest liniowe.
Podaj mniej więcej ile zostanie miejsca na wentylator,zobaczę co na blacharni leży.
Odnośnie podawania paliwa na zamknięte zawory to tragedii nie ma, bo dużo aut tak miało i nie paliło wcale więcej ani nie działały gorzej ,niektóre nawet miały osobne kanały tylko w celach diagnostycznych a wysterowywane były razem,zresztą swego czasu połowa niemców miała K-jetronic a to już w ogóle była partyzantka i było dobrze.
Napisali że "Urządzenie DET3 modyfikuje również kąt wyprzedzenia zapłonu"
czyli praktycznie wszystko robi,fajna maszynka :D

Co Ty tam kombinujesz ;)

_________________
Samochody dzielą się na: Japońskie i wyroby samochodopodobne.
SMS-sy kasuję bez czytania-wszystkie razem


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Projekt turbo - idzie wiosna, czas zacząć coś robić
PostNapisane: Pn, 25 mar 2013; 09:31:21 
Offline
Administrator techniczny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So, 13 gru 2008; 05:22:47
Posty: 460
Lokalizacja: Wałbrzych/Wrocław
Imię: Paweł
Honda:: Była Civic EG8 D15xx
m26 napisał(a):
Nie robiłem takich cyrków ,ale ten Ecumasrter ma wejście IAT więc problemy z korekcją wydaje mi się że były z powodu złej kalibracji MAF lub IAT

Trudno do końca powiedzieć, ludzie na forach różne rzeczy piszą. Mogło to też wynikać ze zbyt niedokładnej mapy mapowania MAP/RPM na MAF w celu oszukiwania ECU. Już czytałem jak to DET3 robi ale w tej chwili nie pamiętam czego dokładnie używa. Muszę to jeszcze kilka razy przetrawić.

m26 napisał(a):
Napisali że "Urządzenie DET3 modyfikuje również kąt wyprzedzenia zapłonu"

No właśnie modyfikuje a nie samo steruje. No bo ECU nie będzie miał kąta zapłonu dla doładowania a ja chcę aby on się zmieniał w zależności od doładowania tak jak należy - czyli wstępnie co półtora stopnia jeśli dobrze pamiętam. I jeszcze nie znalazłem jak to zrobić w DET3.

_________________
Moja Ex Honda | Mój Blog | MotionSystems.eu


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Projekt turbo - idzie wiosna, czas zacząć coś robić
PostNapisane: Pn, 25 mar 2013; 09:40:58 
Offline
Klubowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So, 03 lis 2012; 05:48:22
Posty: 2584
Lokalizacja: Wałbrzych / P. góra
Imię: Grupa krwi 5W40
Honda:: EJ9 GAZOLOT ,FN2
"Urządzenie DET3 modyfikuje również kąt wyprzedzenia zapłonu (poprzez modyfikację sygnału z czujnika
położenia wału) oraz sygnał z seryjnego przepływomierza."
Czyli teoretycznie powinno chyba działać jak dmuchnie.

Load range- tego nie kumam

_________________
Samochody dzielą się na: Japońskie i wyroby samochodopodobne.
SMS-sy kasuję bez czytania-wszystkie razem


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Projekt turbo - idzie wiosna, czas zacząć coś robić
PostNapisane: Pn, 25 mar 2013; 09:45:51 
Offline
Administrator techniczny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So, 13 gru 2008; 05:22:47
Posty: 460
Lokalizacja: Wałbrzych/Wrocław
Imię: Paweł
Honda:: Była Civic EG8 D15xx
W sumie racja, w końcu ludzie jakoś na tym jeżdżą.

Co sądzicie o tego typu turbinie? Cel to soft i nie chcemy aby była za duża:
http://allegro.pl/turbosprezarka-volvo- ... 89417.html

Kolejna sprawa. U mnie w Leonie grodź przednia jest wyłożona materiałem izolacyjnym tak aby się nie nagrzewała od kolektora i turbiny. Gdzie taki materiał można zdobyć?

_________________
Moja Ex Honda | Mój Blog | MotionSystems.eu


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Projekt turbo - idzie wiosna, czas zacząć coś robić
PostNapisane: Pn, 25 mar 2013; 10:01:22 
Offline
Klubowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So, 03 lis 2012; 05:48:22
Posty: 2584
Lokalizacja: Wałbrzych / P. góra
Imię: Grupa krwi 5W40
Honda:: EJ9 GAZOLOT ,FN2
To chyba jest z kierownicą,ciekawe jak to pochodzi na jednym nastawie.
Coś mi sie zdaje że masz jakieś sterowanie w zanadrzu ;)
O materiał dzwoń do firm zajmujących się ogrzewaniem,oni maja nieraz maty i ekrany podobne do samochodowych,nie wiem tylko czy prasowane.
Przy samej turbinie można dać osłony żarowe z podłogi lub zbiornika ,na szrotach tego pełno.

_________________
Samochody dzielą się na: Japońskie i wyroby samochodopodobne.
SMS-sy kasuję bez czytania-wszystkie razem


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Projekt turbo - idzie wiosna, czas zacząć coś robić
PostNapisane: Wt, 26 mar 2013; 07:26:01 
Offline
Administrator techniczny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So, 13 gru 2008; 05:22:47
Posty: 460
Lokalizacja: Wałbrzych/Wrocław
Imię: Paweł
Honda:: Była Civic EG8 D15xx
Nie wydaje mi się aby miała kierownicę, to coś wygląda na CBV (Compressor bypass valve) i jeśli tak jest to może można zrezygnować z blow offa, chociaż nie wiem jak byłoby z regulacją tego. W benzynie (starszej) rzadko kiedy jest zmienna geometria. Widziałem tez modele ten turbiny (z tej samej rodziny) bez tego zaworu.

Tutaj trochę większe zdjęcia i nawet w opisie jest CBV:
http://volvospeed.com/vs_forum/topic/15 ... 70-25t-60/

_________________
Moja Ex Honda | Mój Blog | MotionSystems.eu


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Projekt turbo - idzie wiosna, czas zacząć coś robić
PostNapisane: Śr, 27 mar 2013; 04:56:48 
Offline
Administrator techniczny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So, 13 gru 2008; 05:22:47
Posty: 460
Lokalizacja: Wałbrzych/Wrocław
Imię: Paweł
Honda:: Była Civic EG8 D15xx
No i trafiłem na zonka który potwierdza moje obawy odnośnie EcuMaster DET3:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... 60#9814060
Cytuj:
Fajna zabawka... on w przeciwieństwie do centralki LPG jest wpinany i modyfikuje wyłącznie sygnały wejściowe (głównie CPS i MAP/MAF), może co najwyżej sterować dodatkowym wtryskiwaczem/wtryskiwaczami.

Cytuj:
tzok mylisz się DET3 ma funkcję Fuel Implant która pozwala zarówno na modyfikację czasu wtryskiwaczy sterowanych przez ECU forda jak i na stworzenie własnej mapy wtrysków od zera (wtryski odłączone od seryjnego kompa), pozwoli on również na usunięcie seryjnego przepływomierza tak więc Sobecki Racing działaj bo jestem ciekawy efektów.

Cytuj:
Nie mylę się... DET3 może sterować dodatkowym wtryskiwaczem lub wtryskiwaczami ale pracującymi jako Full-Group. Fuel Implant to wtrysk dodatkowego paliwa. Oczywiście można to wykorzystać tak jak Ty piszesz ale będzie to chodzić jako wtrysk SPI lub full-group MPI, nie zrealizujesz na tym wtrysku sekwencyjnego.

Cytuj:
5-ty wtrysk ma lać cały czas( najlepiej), jest on załączany w momencie załączania kompresora. Czemu takie rozwiązanie?
Auto jeździ dzień w dzień wożąc moją pupę do pracy, a jak każdy wie całą drogę nie jeżdzę z włączonym kompresorem. wystrojenie auta tak aby podczas normalniej jazdy nie przelewało go było by ciężko, a łatwiej zawsze 5-tym wtryskiem wzbogacić całość podczas jazdy z kompresorem, co przy normalniej jeździe ułatwi wszystko zmniejszając dawkę o lejący wtrysk na wolnossącym......

Stracenie "sekwencji" nie za bardzo mi się podoba...

_________________
Moja Ex Honda | Mój Blog | MotionSystems.eu


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Wordpress theme made by Sorel for Vladinho
phpBB3 theme made by Shadow_One, Wedytowane przez Free dla HondaClub
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL